Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate
Saznajte sve o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce, njihovoj primeni u medicini, postupku uzimanja i prednostima ove revolucionarne terapije.
Matične ćelije iz pupčane vrpce: Celokupan vodič za buduće roditelje
Šta su matične ćelije i zašto su važne?
Matične ćelije predstavljaju osnovne gradivne ćelije ljudskog organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija u telu. Tokom embrionalnog razvoja, ove ćelije se diferenciraju u ćelije srčanog mišića, krvne ćelije, ćelije kože i druge. Kod odraslih osoba, matične ćelije se nalaze u koštanoj srži i krvi, ali sa godinama gube svoju vitalnost.
Naučnici su otkrili da krv iz pupčane vrpce novorođenčeta sadrži veliku količinu izuzetno mladih i vitalnih matičnih ćelija. Ove ćelije imaju ogroman potencijal u lečenju brojnih bolesti, što ih čini dragocenim medicinskim resursom.
Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?
Trenutno se pomoću matičnih ćelija može lečiti više od 75 teških i nekada neizlečivih bolesti, uključujući:
- Leukemiju i druge malignite
- Urođene poremećaje metabolizma
- Poremećaje krvi i imunog sistema
- Šećernu bolest tipa 1
- Genetske bolesti
Postoje dve vrste terapije matičnim ćelijama: autologna (korišćenje sopstvenih ćelija) i alogena (korišćenje ćelija donora). Autologna terapija ima prednost jer eliminiše rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma pacijenta.
Procedura uzimanja matičnih ćelija
Postupak prikupljanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce je potpuno bezbolan i bezbedan kako za majku tako i za novorođenče. Obavlja se neposredno nakon porođaja, nakon presecanja pupčane vrpce:
- Krv se prikuplja iz dela pupčane vrpce koji je povezan sa placentom
- Postupak traje samo nekoliko minuta
- Ne utiče na tok normalnog porođaja
- Ne zahteva nikakav kontakt sa majkom ili bebom
Nakon prikupljanja, krv se pakuje u specijalnu kesicu i šalje u laboratoriju na analizu, gde se proverava na prisustvo infekcija i virusa.
Čuvanje matičnih ćelija
Nakon što prođu sve potrebne analize, matične ćelije se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota. U ovakvim uslovima, ćelije mogu ostati vitalne decenijama.
Standardni ugovori za čuvanje matičnih ćelija obično traju 20 godina, nakon čega roditelji mogu da produže čuvanje uz dodatnu naknadu. Važno je napomenuti da ćelije ne gube svoju upotrebnu vrednost nakon isteka ovog perioda.
Banke matičnih ćelija u regionu
Trenutno u Srbiji ne postoji banka matičnih ćelija, ali se očekuje da će uskoro biti otvorena. Do tada, građani Srbije mogu koristiti usluge inostranih banaka, prvenstveno u Belgiji, sa troškovima oko 1800-2500 evra za 20 godina čuvanja.
U Hrvatskoj već postoji banka matičnih ćelija, sa cenom od oko 2000 evra za 20 godina čuvanja. U Švajcarskoj, cena iznosi oko 2500 evra, ali postoje određena ograničenja u primeni ćelija za lečenje pojedinih bolesti.
Ko bi trebao da razmotri čuvanje matičnih ćelija?
Lekari preporučuju čuvanje matičnih ćelija u sledećim slučajevima:
- Ako u porodici postoje genetske bolesti ili poremećaji krvi
- Kod parova različitih rasa ili etničkog porekla
- U slučajevima trudnoća nakon veštačke oplodnje
- Kada roditelji žele da obezbede dodatnu zaštitu zdravlju deteta i porodice
Važno je naglasiti da matične ćelije novorođenčeta mogu koristiti ne samo samom detetu, već i drugim članovima porodice (do četiri generacije), uključujući i majku.
Česta pitanja o matičnim ćelijama
Da li je postupak uzimanja štetan za bebu ili majku?
Postupak je potpuno bezbedan i ne utiče na tok porođaja. Ne zahteva nikakve intervencije na majci ili bebi osim prikupljanja krvi iz dela pupčane vrpce koji inače biva odbačen.
Šta se dešava sa matičnim ćelijama nakon 20 godina?
Nakon isteka standardnog perioda čuvanja, roditelji mogu produžiti ugovor uz dodatnu naknadu (oko 40 evra godišnje). Alternativno, dete koje je postalo punoletno može odlučiti da li će nastaviti čuvanje ćelija ili će ih pokloniti banci.
Kako funkcioniše čuvanje kod blizanaca?
U slučaju blizanaca, roditelji mogu odlučiti da čuvaju ćelije samo jednog deteta ili oba. Većina banki nudi popust od 50% za čuvanje ćelija drugog deteta.
Zaključak
Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce predstavlja revolucionarnu mogućnost u preventivnoj medicini. Iako je ova tehnologija relativno nova, već je pokazala izuzetne rezultate u lečenju brojnih teških bolesti. Za buduće roditelje, odluka o čuvanju matičnih ćelija može predstavljati važnu investiciju u zdravlje deteta i cele porodice.
Pre donošenja konačne odluke, preporučuje se detaljna konsultacija sa lekarima i istraživanje dostupnih opcija u zemlji porođaja.